Příběh kavárny Riviera

 

V roce 1893 rozhodla městská rada o asanaci chudinské části Prahy na pravém břehu Vltavy. Význační soudobí architekti a stavitelé nejprve začali bourat a poté budovat nové centrum města. Těžce to zasáhlo i rodinu slečny Žofie přezdívané "šilhavá Žofka", která pomáhala rodičům v malém obchůdku na Josefově. Stejně jako ostatní i oni se museli přestěhovat a svoji živnost provozovat jinde, protože zanedbanou a přelidněnou čtvrť města se špatnými hygienickými podmínkami - také nazývanou "židovské ghetto" - nahradily okázalé secesní činžovní domy a noblesní Pařížská třída.

 

Rodiče s Žofií často chodili po nábřeží řeky Vltavy a sledovali výstavbu nových domů. V roce 1905 architekt Jan Brzák navrhl a vystavěl nový dům na Masarykově nábřeží číslo 30, ve kterém byla v prvním patře kavárna RIVIERA. Žofiini rodiče si pronajali prostor v přízemí a zařídili obchod. Žofie byla velice schopná obchodnice, která svým kuriózním osobním šarmem a staromódním oblečením dokázala zákazníky zaujmout a prodat jim cokoliv. Jak napsal spisovatel Ignát Herrmann o lidech z Josefova: „Nač jste pomysleli, všeho tu byla ukázka, jen jste nechápali, kdo může potřebovati střenek nožů bez čepelů, vidliček bez nožiček, mečů bez jílců, cedníků beze dna, flint bez spouští, vah bez jazýčků…“

Úspěšný krámek často navštěvovali i hosté kavárny, kteří začali Žofii říkat "madam Riviera" a jí se dokonce podařilo za jednoho „štamgasta“ provdat. Asi pil něco tvrdšího než kávu, když se do Žofie zamiloval. Při rekonstrukci suterénních prostor se našel Žofiin dobový portrét a také pokladna z obchůdku. Oba předměty jsou nyní vystaveny v Cafe Bar Riviera na její památku.

 

Staropražská kavárna RIVIERA byla třetí kavárnou vystavěnou na nábřeží Vltavy, hned po Slávii a Bellevue. Pro svůj výhled na řeku, Slovanský ostrov a Pražský hrad se stala již od svého vzniku v roce 1905 vyhledávaným místem návštěvníků. V provozu byla do roku 1916.

 

Nápis na fasádě „Host do domu, Bůh do domu“ použil do názvu své sbírky český básník Jiří Wolker, který v domě žil od r. 1919. Za socialismu bylo v domě čp. 30 umístěné také sídlo Velvyslanectví Německé demokratické republiky.

 

Dnes si návštěvníci mohou v nově otevřeném Cafe Bar Riviera dopřát relaxaci u výborné kávy, točeného piva, vína, míchaných drinků, dezertů a lahůdek, to vše v kouzelné atmosféře staropražských zlatých časů. Na prostor kavárny navazuje nově vybudovaný multifunkční sál s kapacitou 80 míst pro privátní akce, komorní divadla, koncerty nebo eventy.

 

 

Přáním majitele a nového provozovatele kavárny je spojit perfektní dostupnost na nábřeží v centru Prahy s výhledem na Pražský hrad, kvalitní gastronomii, vlídný servis a neopakovatelnou atmosféru tak, aby kavárna pod domovním heslem „Host do domu, Bůh do domu“ naplnila očekávání návštěvníků.¨


Kontakt

Cafe Bar Riviera
Masarykovo nábřeží 236/30
110 00 Praha 1
+420 778 475 499
info@cafe-bar-riviera.cz


Provozní doba

Po-Ne9:00 - 21:00


Kalendář akcí

Září 2019
Po Út St Čt So Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   Zobrazit všechny akce  


Zasílejte mi informace o akcích


Mapa


Sportovní akce
Akce pro dospělé
Akce pro děti
Soukromá akce


Partnerské webyKudyznudy.cz - tipy na výletDodavatelé